SAFFET ÇAKIR

OKYANUSLARA YOLCULUK

MENÜLER
Site Haritası
Takvim

ONLAR BÖYLE ÖLDÜLER

     ONLAR BÖYLE ÖLDÜLER 

    Huzeyfe oğlu Cehm (r.a) diyorki:

"Yermük savaşında amcamın oğlunu aramaya başladım.Yanıma birazda su aldım.Tesadüfen onu buldum. Ölmek üzere idi. Su vereyimmi diye sordum.İşaretle ver dedi. Tam o sırada yanıbaşında ölmek üzere olan biride ahhh etti. Amcam oğlu sesi işitince içmekten vazgeçti.İşaretle suyu ona götürmemi istedi.Yanına gittim,baktım Ebul As oğlu Hişamdı.Yanına henüz varmıştım ki,yakınında başka bir sahabi acıyla inledi.
Hişam işaretle suyu ona götürmemi istedi. Yanına gittiğimde ölmüştü.Hişamın yanına gittim o da ruhunu teslim etmişti. Hemen amca oğlumun yanına gittim o da ruhunu teslim etmiş, cansız yatıyordu."

Değerli gönül dostları; Şu fedakarlığın derecesine bakınki, kendisi susuzluktan ölmek üzere iken bile ikram edilen suyu içmiyor, kardeşine gönderiyor ve susuzluktan şehid oluyor. İşte sahabe böyle yaşadı, ölüm anında bile kardeş eksenli böyle bir hayat modeli çizdi... Bütün sahabenin hayatında bu muhteşem örnekleri görebiliriz...

Ölürken,hisleri ve şuurları kaybolmak üzere iken bile diğer kardeşlerine yardım etmeye çalışıyor kendini mümin kardeşine feda ediyor... Evet onlar böyle yaşadı böyle öldüler....Onlar cennetin adayları, cennetle müjdelenen yiğit insanlar..Onları örnek alanların kurtulacağı muhakkaktır. Onlar bize yol gösteren gökteki yıldızlar gibidirler...

Değerli kardeşlerim. Öyle bir aydayızki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş ayı.Bu aydan nasibimizi almak istiyorsak,Kuranla barışmalı,öğrenmeli,yaşamalıyız.Birliğimizi, beraberliğimizi perçinlemeli,birimizin derdi hepimizin derdi anlayışıyla hareket etmeliyiz.
Alemlerin Efendisinin çevresinde pervaneleşen sahabei kiram gibi hayata bakmalı,kardeşliği onlar gibi yaşamalıyız.
Ramazan ayının bu manada dirilişimize vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyor, amellerinizin makbul olmasını temenni ediyorum.
Allaha emenet olun kardeşlerim...

    SAFFET ÇAKIR        Ramazan    2010

Saat
BİR VİSALE DOĞRU
Bir aşkın cevriyle yanma boşuna! 
Mâsivâdan geçenlerden ol gönül! 
Hakk deyince nefsin gitmez hoşuna 
Ab-ı Furkan içenlerden ol gönül! 

Aşk deyince öde, olsa da paha! 
Öyle ki yüreğin bir kalksın şaha! 
Bir visale doğru Yüce Allah’a; 
Kanat açıp uçanlardan ol gönül! 
Hava Durumu