SAFFET ÇAKIR

OKYANUSLARA YOLCULUK

MENÜLER
Site Haritası
Takvim

*** BAYRAM O BAYRAM OLA

BAYRAM O BAYRAM OLA

Bir ramazan bayramına dahi kavuşmuş bulunuyoruz...ne erken geçti ramazan diyoruz değilmi?...Yüce Rabbimiz oruçlarımızı, ibadetlerimizi, dualarımızı kabul buyursun...Kendisinin bize temiz olarak verdiği emaneti tertemiz olarak ona teslim etmeyi nasip eylesin... Bayram o bayram ola...

Ramazan bayramı (asla şeker bayramı değil), Şevval ayının birinci günüdür, bu günde oruç tutmak câiz değildir. Ramazan'ın 29. gününün akşamı hilâl beklenir, görüldüğü takdirde ertesi gün bayram yapılır. Bazen ay otuz gün çektiği için 29. gün hilâl görülmezse bir gün daha oruç tutulur ve ertesi gün -başta hatâ yapılmamış ise- mutlaka hilâl görülecek ve bayram yapılacaktır. Günümüzde insanların hilâl gözlemesine gerek yoktur.  Bu işi Diyanet işleri Başkanlığımız yapmakta ve Bayram namazı ve diğer namaz vakitlerini ilan etmektedir. 

Ramazan bayramı gecesi ve sabahı ilâhî rahmetin her tarafı doldurup taşırdığı müstesna zamanlardır. Bayram namazına giderken bulunabilirse birkaç hurma yemek, câmîye giderken başlayıp hutbeye kadar zaman zaman tekbir getirmek sünnettir. Bayram namazına erkekler gibi kadınlar ve çocuklar da giderler. Hattâ âdet gören kadınların bile namaza katılmaksızın namazgâhın kenarında durmaları ve duaya, feyiz ve berekete katılmaları tavsiye edilmiştir. Zorluk ve engel bulunması halinde bayram namazı evde ve tek başına da olsa kılınabilir. Namazın vakti, bayram günü güneşin ufuktan bir mızrak boyu yükselmesiyle başlar, öğleye kadar (zevâl vaktine kadar) devam eder.
Şimdi artık teknoloji çağındayız, bu ölçümede gerek kalmadı. Güneşin doğmasından 45 dakika sonra bayram namazı kılınabilir.

Bayram günleri tebrik, ziyaretleşme ve nezih bir şekilde eğlenme günleridir. Sırf insanlardan, ziyaretleşme külfetinden kaçmak için bayramda şuraya buraya gitmek en azından bayrama saygısızlıktır, kişinin rahatı sünnete tercih etmesi doğru değildir. Fakat vatanından uzakta olup anne ve babasını, yakınlarını ziyaret amacı ile gidenler müstesnadır...

Bayram günlerinde ziyaretleşmeler yapılmalı, özellikle çocuklara hediyeler verilerek sevinmeleri sağlanmalı, yoksulların yüzleri güldürülmelidir.

Bayram günleri sevinç, mutluluk günleridir...
Bir bayram günü Hz. Âişe annemiz, genç kızlara tef eşliğinde millî şarkılar söyletiyor ve dinliyordu. Bu esnada Efendisi de (s.a.v.) onun dizine başını koymuş istirahat ediyordu. Babası Ebû Bekir geldi ve Peygamber evinde müzik icrâsını uygun bulmayarak engellemek istedi, Peygamberimiz "Bırak çalsınlar, bu bizim bayram günümüz" dedi.

Bayramınızı tebrik ederim, esenlikler dilerim... nice bayramlara kavuşmayı Rabbim nasip eylesin....

Asıl bayram bizim Rabbimize kavuştuğumuz andır...şairin dediği gibi:

Can bula cananını, bayram o bayram ola, kul bula sultanını bayram o bayram ola....

                                                                                 SAFFET ÇAKIR


Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
BİR VİSALE DOĞRU
Bir aşkın cevriyle yanma boşuna! 
Mâsivâdan geçenlerden ol gönül! 
Hakk deyince nefsin gitmez hoşuna 
Ab-ı Furkan içenlerden ol gönül! 

Aşk deyince öde, olsa da paha! 
Öyle ki yüreğin bir kalksın şaha! 
Bir visale doğru Yüce Allah’a; 
Kanat açıp uçanlardan ol gönül! 
Hava Durumu