SAFFET ÇAKIR

OKYANUSLARA YOLCULUK

MENÜLER
Site Haritası
Takvim

İSLAMI DOĞRU ANLAMAK

Saffet ÇAKIR - İSLAMI DOĞRU ANLAMAK
Yüce dinimiz İslam Kur'an ve sünnet kaynaklıdır.İslamı iyi anlamak için kuranı ve sünneti iyi bilmek ve hayata geçirmek gereklidir.Evet bilip anlamak ve hayata geçirmek . Zaten kuran iyi bilinmeyip vede anlaşılmıyorsa hayata nasıl yansıyacak? Bilinipte,hayata uygulanmamasıda ayrı sorun.

Her zaman söylenir,islamı doğru bilip yaşamak.Eğer yaşanmıyorsa o zaman işin edebiyatındayız demektir.Hani edebiyatında olmayanlar dahi var.

Bizler islamı bilmiyorsak veya öğrenmesini beceremiyorsak,bu işin uzmanlarından öğrenmek zorundayız. Eee canım nerde bulalım uzmanı? diyenler olabilir. Diyanet işleri başkanlığımıza bağlı;Din işleri yükse kurulu,din uzmanları, fetva hattı, müftüler, vaazlar, vs eğitim almış hocalarımızdan yardım alabilirsiniz. Her ilçede müftülük var,telefonla dahi istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

Bizler dünya işi oldumu öğrenmek için,dünyanın öbür ucuna gideriz...doğrumu ? Doğru...neden ebedi saadetimiz için her şeyin ayağımıza gelmesini bekleriz ,öğrenmek zahmetindede bulunmayız ,hayretle kendime sorar dururum.

Evimizde kesinlikle Diyanetin kuran tercümesi,seçme hadisler kitabı ve bir fıkıh ilmihali kitabı kesinlikle bulundurmalıyız.Buna farz desem yeridir.Çünkü öğrenmeyle ilgili ayet ve hadislerin olduğunu biliyorsunuz.Evimize baktığımız zaman herşeyin yenisini almaya gayret etmişizdir. Ama kurana gelince yıllanmış,tozlanmış,eskimiş bir kuran çıkar evimizden. Ne hikmettir...hayret !..Bu ise o evde islama ne derece verilen önemin göstergesidir.

Kesinlikle islamı kaynağından doğru olarak anlamak,öğrenmek zorundayız.Anlamak içinde elimizdeki imkanları,argümanları kullanmak zorundayız.Hayatımıza islamı uygulamak , ebedi saadete ulaşmak için buna mecburuz. Eğer islamı iyi bilmezsek ne olur ? Önemli olan yerde burası... Araya birileri girer, gelenekler girer, kulaktan dolma hurafeler girer ...sonuç yanlış olur.Siz islamı yanlış yaşayarak,yanlış yaparak doğru yaşadığınızı zannedersiniz.

İslamı iyi bilmeyen,doğru anlamayan bu dünyadada rahatsız olacaktır,tabi ahirettede. İşte islamı iyi bilmeden softalara aldananların hallerini görüyoruz.Bunların binlerce örneği var. Dinimizde falcılık,büyücülük yasaktır. Hala bunlara inanarak aldanan,soyulan, şerefinden olan bir sürü insan var. Daha başka yanlış inanışlarada örnek verebiliriz.

Her müslüman,peygamberin ismi anılınca salavat getirir. Ama niceleri varki salavat getirir, sünnetle alakası yoktur. Eşine, oğluna,ona buna hakaret eder, kul hakkı yer yine kendini iyi müslüman zanneder.Acaba peygamberimiz hanımlarını, çocuklarını veya başkasını incitmişmi? Asla...Peki bu adam adını islam koyduğu bu dini nerden öğrenmiş dersiniz.? Böyle zatların yaşayacağı islamın diğer emirlerini ne hale getireceği bellidir.

Yüce dinimiz babada olsa evladına,eşine veya kontrolu altında bulunanlara hakaret hakkı vermemiştir.Hakaret zaten hak değil,ahlaksızlıktır.Oysa dinimiz ahlak ve sevgi dinidir.Şimdi teknoloji çağı,islamı doğru anlamak için teknolojiden dahi faydalanabiliriz.

Diyanet işleri başkanlığımızın sitesinden her türlü islami bilgiyi öğrenebilriz.

Kuran canlılara inmiştir,tabiki ölülere değil.Ne hikmetki biz kuranı cenazelerde hatırlarız. Ölülere okumak için,oysa kuran bir dua kitabı değil. İnsanların hayatlarına yön veren, barış ve sevgiye dayalı,sosyal adaleti sağlayan bir kitaptır.Efendim birileri diyecekki ölülere okumayalımmı? okuyun..Ama bu kuranın amacı değildir.Meselenin A sından alırsak,ölülere dua Z şıkkıdır. İslamı doğru anlamak, kuranı anlayıp, iniş gayesini bilmekten geçer .

Kuran da cenabı Hak bize doğruyu öğrenmeyi,düşünmeyi emrediyor.Kuranın ölülere değil, canlı insanlara indiğini ,en güzel şekilde anlatıyor.Sonuç olarak,her iki alemdede kurtuluşumuz; islamı doğru ve kaynağından öğrenip,uygulamamıza bağlıdır.Hatta yüce Mevla aklın harekete geçmesini,aklın kuran çizgisinde kullanılmasını ve düşünmemizi emrediyor.

Kuran var, sünnet var, aklımızda var;o halde bize düşen islamı doğru anlamaktır.Aklımızı asla başkalarının kullanmasına izin vermemeliyiz. Kuran akla hitap ediyor,aklın harekete geçmesini sağlıyor.Kuran yörüngesinde kullanılan akıl bizleri barışa,sevgiye,adalete ve ebedi saadete götürecektir.Cenab-ı Hak cümlemizi islamı doğru anlayan ve yaşayan kullarından eylesin
Saat
BİR VİSALE DOĞRU
Bir aşkın cevriyle yanma boşuna! 
Mâsivâdan geçenlerden ol gönül! 
Hakk deyince nefsin gitmez hoşuna 
Ab-ı Furkan içenlerden ol gönül! 

Aşk deyince öde, olsa da paha! 
Öyle ki yüreğin bir kalksın şaha! 
Bir visale doğru Yüce Allah’a; 
Kanat açıp uçanlardan ol gönül! 
Hava Durumu