SAFFET ÇAKIR

OKYANUSLARA YOLCULUK

MENÜLER
Site Haritası
Takvim

HZ.PEYGAMBER ÇANAKKALE'DE

                      HZ. PEYGAMBER ÇANAKKALEDE                                                                                      

      Şanlı tarihimiz altın harflerle yazılı kahramanlıklarla doludur. Asil ecdadımız dini değerlerle kahramanlığın senteziyle yoğrulmuştur. Bunun sonucunda Çanakkale doğmuştur.

İstiklal harbimizin kazanımıyla ve Kıbrıs çıkarmasıyla devam etmiştir.

     Yüce dinimizin vatan savunmasına (cihada)ne kadar önem verdiğini,Vatan savunmasının farz olduğunu ve Allah’ın emri olduğunu her Türk bilir. Onun içindir ki Aziz milletimiz ecdadımızın yapmış olduğu kahramanlıkları unutmamış ve her zaman hatırlamıştır.

      Vatanımızın kurtuluşunda bilinen kahramanlıklar ve olağan üstü hadiseler var olduğu gibi, nice bilinmeyen kahramanlar ve hayret verici olaylarda her zaman var olmuştur.

 Bu maneviyat kokan ve Allahın yardımının her an var olduğunu ispatlayan,peygamberlerin ve şehitlerin yaşadığının en güzel göstergesi olan hadiselerden bahsedeceğim.

       Birincisi,Hz. Peygamberin Çanakkale savaşına teşrifleri:Düşman ordularının dize geldiği çanakkale savaşının tam orta yerinde en dehşetli bir şekilde savaş devam ediyor.kıyamet mi kıyamet,mahşer mi mahşer.Top, tüfek sesleri yıldırım hızıyla devam ediyor,ardından süngü hücumu başlıyor.Sonuçta düşman ordusu ağır kayıplar vererek çekiliyor.Bizimkilerde çok şehit veriyor,yaralı sayısı çok,sonra sağ kalan yiğitlerimiz yaralılara müdahale ediyorlar.

       Yaralıları sedyelerle ve sırtlarında taşırken, subaylar kendi komutanları olan yarbayı görüyorlar,hemen müdahale ediyorlar,fakat yarbayın yarası ağır.askerler komutanlarını sedyeye bindirmeye çalışırken,komutan acısını unutup birden heyecanlanıyor ve askerlerine emir veriyor :’’çabuk beni ayağı kaldırın.’’askerler şaşırıyor ve:’’aman komutanım yaralısınız kan kaybediyorsunuz,ayağı nasıl kalkarsınız.!’’diye sesleniyorlar.fakat komutan şöyle sesleniyor:’’Beni ayağı kaldırın bu bir emirdir.çünkü Resuli Ekrem efendimiz bize doğru yaklaşıyor,bize doğru geliyor.onun ayakta olduğu yerde ben yatamam.’’askerler hayret içinde komutanlarını ayağı kaldırıyorlarken,yarbayın ağzından şu tarihi cümleler inci gibi dökülüyor;

‘’Hoş geldiniz ya Rasulüllah,buraya kadar zahmet buyurdunuz,size zahmet oldu ya Rasulüllah  Şefaat buyur ya Rasulüllah.’’dedikten sonra komutan,kelime-i şehadet getirerek şehit oluyor.

Bu olaya şahit olan askerler, bu hadiseyi göz yaşlarıyla herkese anlatarak, tarihin gizemli sayfalarında yerini almasını sağlıyorlar.Evet,peygamberimiz Çanakkale savaş meydanında,bu bir bilim kurgu değil,şahitleriyle ispatlanmış bir olağanüstü hadise.

         Çanakkale savaşında ikinci mucize ise,düz ovada  İngiliz norfolk kraliyet alayının bir bulut tarafından yutularak kaybolmasıdır.Buna 22  anzak(avusturalya) askeri şahit olmuş ve anılarında yazarak tarihe geçmesine sebep olmuşlardır.

       Olay şöyle oluyor:Çanakkalede bir tepenin üstünde anzak askerleri gözetlemede.aşağıdan  İngiliz norfolk alayı ovaya doğru hareket ediyor. Ovanın tam ortasına geldikleri zaman ilerden bir bulut doğuyor,bulut yaklaşıyor ve İngiliz alayının üstüne çöküyor.Biraz sonra bulut yükselerek hareket ediyor ama ortada alay yok,anzak askerleri hayret içinde çığlık atıyorlar. Norfolk kraliyet alayı kayboldu.Yanlışmı gördüler diye birbirlerine soruyorlar,maalesef hepside aynı şeyi ,alayın yok olduğunu gördüklerini söylüyorlar.Savaş kayıtlarında da bu alayın kaybolduğu yazılıdır.Savaş kurallarına göre,esir veya ölü bildirimi her iki tarafa verilmesi zorunludur. Fakat İngilizlerin ısrarına rağmen,bizimkiler bu alayı görmediklerini onun için ölü veya esir bildirimi veremeyeceklerini bildirmişlerdir.

        Bu gösteriyor ki Allahın yardımı Bedir savaşında olduğu gibi, Çanakkale savaşında da,istiklal savaşında da gelmiştir.Rabbimiz ecdadımıza yardım etmiştir.Fetih suresinde Rabbimiz buyuruyor ki:’’Yerde ve gökteki ordular Allah’ındır.o azizdir,hakimdir.’’

          Bu bağlamda konuşacak çok şey vardır ama kısaca diyebiliriz ki, gençliğimize bu maneviyat tablosunu anlatmalıyız.Yoksa ahlakı ve kültürü deforme olmuş bir nesil çıkar karşımıza.Yeni nesil Çanakkale’yi öğrenmelidir.Dedelerinin onlar için şehit olduğunu bilmeli

ve ecdadına layık olarak mukaddes vatanı koruyarak yaşamalıdırlar.

                                                                                                                     

SAFFET ÇAKIR

Saat
BİR VİSALE DOĞRU
Bir aşkın cevriyle yanma boşuna! 
Mâsivâdan geçenlerden ol gönül! 
Hakk deyince nefsin gitmez hoşuna 
Ab-ı Furkan içenlerden ol gönül! 

Aşk deyince öde, olsa da paha! 
Öyle ki yüreğin bir kalksın şaha! 
Bir visale doğru Yüce Allah’a; 
Kanat açıp uçanlardan ol gönül! 
Hava Durumu